Bizi Takip Edin:

Kol Transplantasyonu Hakkında Dernek Görüşü

Ülkemizde ilk kol...

Ülkemizde ilk kol transplantasyonu  26 Eylül 2010 tarihinde 28 yaşında iki kolu olmayan bir hastaya başarı ile yapılmıştır. Hastanın erken dönem sonuçları yüz güldürücüdür. İş ve trafik kazalarının en sık görüldüğü ülkeler sınıflamasında en önde gelen ülkelerden biriyiz ve  özellikle genç hastalardaki uzuv kayıpları ülkemiz için işgücü kaybı yanında önemli bir sosyal  sorundur. Bu girişimlerin gerek endikasyonları gerekse sosyal güvenlik kurumlarınca ödemelerine açıklık getirecek komposit doku transferleri ile ilgili yönetmeliğin henüz hazırlanmamış olması ivedilikle giderilmesi gereken önemli bir eksikliktir.

Dünyada ilk kol transplantasyonu denemesi 1964 de Ekvatorda yapılmış  ancak 3 hafta sonra rejektionla sonuçlanmıştır. Modern immunosuprresif tedavi ile birlikte ilk kol transplantasyonu ise 1998 yılında Lyon -Fransa da yapılmış ancak hastanın tedaviyi reddetmesi ile 2001 de kolu yeniden ampute edilmiştir.  İlk başarılı ve yaşayan kol replantasyonu ise 1999 da  Kleinert Enstitüsünde gerçekleştirlmiştir.  Bugüne kadar bilinen başarılı 32 kol transplantasyonlu hasta vardır.

Kol transplantasyonu teknik açıdan birçok merkezde yapılabilecek bir cerrahi işlemdir. Bununla birlikte  transplantasyon sonrası kullanılan ilaçların istenmeyen yan etkileri, maliyeti ve hastaya getirdiği psikososyal yük nedeniyle tüm dünyada tartışmalıdır. Bu nedenle ağır yaralanmış veya kopan uzuvların hastaya kazandırılması başkasından doku nakline gereksinim duyulmadan kendi dokuları ile tedavisi en başta gelen öncelikli görevimiz olmalıdır. Ancak bu konuda günümüzde replantasyon cerrahisi ile yoğun uğraşan kurumlar ve hekimler ciddi zorluklarla karşı karşıyadır.

Getirdiği yararları kadar komplikasyonları ile de iyi bilgilendirilmesi önkoşulu ile onamı alınmış iki taraflı ekstremite kaybı olan hastalarda kol transplantasyonuna gerek duyulabilir.  Bu koşullara uygun olduğunu öğrendiğimiz hastaya yapılan ilk iki taraflı kol transplantasyonunu ekip olarak gerçekleştiren değerli meslektaşlarımızı hem mesleki becerileri hem de bu konudaki önderlikleri ve cesaretleri için kutlarız. Hastamıza da sağlıklar dileriz.

MAKALELER

El cerrahisi nedir ?

Detaylı Bilgi

Karpal Tünel Hastalığı

Son yıllarda karpal tünel yakınmaları ile el cerrahisi merkezlarine başvuran hastalarda artma görülmüştür.

Detaylı Bilgi

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren kontraktürü avuç içinde, özellikle yüzük ve küçük parmakları tutan bir hastalıktır.

Detaylı Bilgi

Kol Transplantasyonu Hakkında Dernek Görüşü

Ülkemizde ilk kol transplantasyonu  26 Eylül 2010 tarihinde 28 yaşında iki kolu olmayan bir hastaya başarı ile yapılmıştır.

Detaylı Bilgi

GANGLİON EL BİLEĞİ KİSTLERİ

El bileği çevresinde sıkça görülen ağrılı şişlik ve kitlelerin en sık sebebi el bileği kemiklerinin arasındaki eklem sıvısından kaynaklanan ganlion kistleridir.Bu kistler zorlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir ve giderek büyüyebilirler.

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Müdahaleler Ancak Hücre Seviyesinde Düşünen Eller Tarafından Yapılmalıdır

Mikrocerrahi teknikle mikrodolaşıma doku perfuzyonuna etki yapan ekipler mutlaka hücre seviyesinde düşünmek zorundadırlar.

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Malzemeleri

Mikrocerrahi işlemleri sırasında çok özel mikrocerrahi aletleri kullanılarak dokular dikilir

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Nedir

Çıplak  gözle  zor  görülebilen  çok  küçük yapıların  özel ameliyat  mikroskobunun büyütücü etkisinden   faydalanarak  ve  çok   ince  aletler kullanarak   ameliyat   edilmesine   mikrocerrahi denilmektedir

Detaylı Bilgi

Mikroskop Görüntüleri

Mikroskop çeşitli tip ve markalara göre dişmekle birlikte 4-22 kez büyütme sağlarlar

Detaylı Bilgi

El ve Sanat

Osmanlı Donanmasının Seyir Defteri: Gemiler, Efsaneler, Denizciler

Detaylı Bilgi
EL HASTALIKLARI NELERDİR?

Skafoid kemik el bileğindeki 8 küçük kemikten bir tanesi...

KOPMALARDA İLK YARDIM

Organ yaralanma ve kopuklarında ilk yapılması gerekenler nelerdir ?

Kaza Geliyorum Demez!

İlgili videoyu izlemek için lütfen detayı görüntüleyin

Mikro Cerrahi Nedir?

Doç.Dr.Ersin Nuzumlalı Mikro cerrahi nedir videosu

İLETİŞİM
  • Adres: Vali Konağı Cad. Sinoplu Şehit Cemal Sk. Çamsaray Apt. B Blok D:2 Nişantaşı / İSTANBUL
  • Telefon: 0538 081 43 03 - 0 (212) 534 82 45
  • Fax: 0 (212) 532 63 29
  • E-Posta: selimcepel@iecmm.com
  • GSM (whatsapp): 0538 081 43 03
Bize Ulaşın