Bizi Takip Edin:

Mikrocerrahi Müdahaleler Ancak Hücre Seviyesinde Düşünen Eller Tarafından Yapılmalıdır

Mikrocerrahi teknikle...

Mikrocerrahi teknikle mikrodolaşıma doku perfuzyonuna etki yapan ekipler mutlaka hücre seviyesinde düşünmek zorundadırlar. Böyle bir bakış açısından yoksun olup olayı sadece “kesip-biçme” yada “uyutup-uyandırma”gibi kavrayıp hücre düzeyine indiremeyen ekipler başarısızlığa mahkum olacaklardır. Neden hücre seviyesi şeklinde ısrar ediyorum isterseniz kısaca bahsedelim?

Olay her şeyin esas noktası olan enerji paylaşımında yatmaktadır. Havadaki oksijen ile şekeri hücre mitokondrilerine ulaştırıp burada krebs siklusundan geçirip
38 ATP çıkararak hücrenin yaşaması için kullanmaktır. Elbette bu işlem sırasında hemodinamik açıdan dengeli bir durumun sağlanmış olması yetmez. Aynı zamanda mitokondrilerde enerji üretiminde rol alan beş enzim kompleksine zarar verecek ajanlardan da kaçınmak gerekir. Bu iki gerçegi  şu örneklerle açıklayabiliriz. Kardiak debi azaldığı zaman ki en büyük örneği sistolik kan basıncı düşüşüdür. Mitokondrial kompleks1 zarar görür ve yeterli ATP üretilemez. Yada azotprotoksit kullanırsanız aynı sistem yeterli ATP üretemez DNA dizilimi değişir.o halde hem kalp debisini düşürmeyecegiz kan akışkanlığını sağlayacagız,mitokondrial enzim sistemine zarar verecek ajanları kullamayacağız ,iskemi-reperfuzyon hasarının sonucunda ortaya çıkan serbest oksijen radikallerine engel olacak bir müdahale yapmamız gerekmektedir.

Cerrah da bu arada luzumsuz cerrahi travmalardan kaçınmalıdır.Çünki damar endoteli aynı endokrin organ gibi hareket eder.
Endotelden serbestleşen EDRF,endotelin,tromboxan gibi mediatörler kan akışkanlığını olumsuz etkileyeceklerdir. Özellikle travmaya ugramış hastada mevcut hipovolemi,ağrı ,ısı kaybı gibi faktörler sempatik sistemi aktif hale getirecek zamanla doku oksijenasyonunda bozulmaya sebeb olacaktır. Bütün bu olumsuzlukların önüne geçmemize rağmen bazen transplantasyon,replantasyon yada major travma vaklarında başarısız olmaktayız.

Bu konuya dönük araştırmalarımızda olayın hücre düzeyinde olumsuz etkileşimler sonucu ortaya çıktığını düşündük. Bu konuda bizden daha önce konuyu araştıran Çinli meslekdaşlarımız patolojik  gelişmelerin boyutunu mitokondrilerden ileri taşımışlardır. İskemi-reperfuzyon hasarı sonrası ortaya çıkan serbest radikaller mitokondrilerden stokrom c salınımını arttırarak APAF 1 in uyarılmasıyla  caspaz ailesinin aktifleşmesine yol açarak apoptosize neden olmuşlardır. Apoptosiz sonbaharda yaprakların temizlenmesi anlamına gelmektedir.Otonom bir mekanizma ile vucuttan yaşlanan yada virüs ve bakterilerle enfekte istenmeyen hücrelerinin belli bir ahenk içerisinde enerji kullanımlı ve zaman endeksli olarak uzaklaştırılması anlamına gelmektedir. Genetik,ilaç,çevresel faktörler,ionize radyasyon ve iskemi reperfuzyon hasarı apoptosize etki eden en önemli faktörlerdir.

Hücrede stres yaratan durumlarda endoplazmik retikulumda aynı mitokondrial yol gibi uyarılmakta ve caspaz 8 ve 10 gibi mediatörleri aktive etmekte apoptosiz oluşmaktadır. Caspaz ailesinin bir kısmı hücre ölümünde rol oynarken bir kısmıda hücre onarımında rol alır. Hücre ölümünde rol alan kaspazlara örnek olarak  caspaz 8-10(DAD)  hücre onarımında etkili olanlar ise caspaz 2-9(CARD) olarak gruplandırmak mümkündür.

Travma sonucu stresle karşılaşan hastanın hücresel organellerince verilen bu yanıtlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Kaspazların aktivasyonunu engelleyen enzim ailesinden biride apoptosiz inhibe edici faktördür. Bu sinir dokusunda nöronal apoptosis inhibition program (NAIP)adını alır. İsimleri survıvın ve lıvın dır. Bcl ailesi proteinleri ise iki yönde de etkiye sahiptirler.bad,bak ve blk adını alan grup B başlığı altında toplananlar apoptosize yol açarken grup A kapsamındaki bcl,2bcl antiapoptosiz etkilidir. Çogu apoptotik program ile dış mitokondrial membrana oturur. Örneğin kaspaz 12 endoplazmik retikulum tarafından tetiklenir ve stres sırasında apoptozisi başlatır.Alzhemer gibi sinir sistemini tutan hastalıklarda esas rol oynar.  Cisplatin,kalsiyum,endoplazmik retikulum stresinde rol alır. Poly (ADP-riboz) polimeraz isimli protein yüksek miktarlarda apoptozise sebeb olurken düşük konsantrasyonlarda inhibisyona sebeb olur. Norodegeneratif hastalıklar,aids,iskemiler de önemli paya sahiptir.

Kısaca bu iş başından itibaren “hücre düzeyinde düşünen ekiplerin”birlikteliği ile başından sonuna kadar götürülmelidir. Ekipler ameliyatın süresi,yeri,niteliğine göre anestezi uygulamalıdır. Örneğin uzun sürecek ameliyatta genel anesteziden kaçınmak gerekir. Mitokondriler üzerine olumsuz etkisi olan azotprotoksit gibi ajanlar sıkıntı yaratırken,myokard üzerine depresif etki yapan ajanların yol açtığı  kalp debisindeki düşüş de mitokondrilerde enzim sistemine olumsuz etkiyle yeterli ATP salınımını engeller. Yer olarak ekstrimite
mikrocerrahisi yapılacaksa uygulanacak regional anestezi hem kan akışkanlığını sağlayacak,hem en kısa zamanda ağrıyı ortadan kaldıracak,dmarlarda sağladığı vasodilatasyonla  mitokondrilerin oksijenasyonunu arttıracaktır.kısacası klinik değişiklerle kendini belli eden patolojik durum,organ ve hücre seviyesine doğru ilerlemektedir.  

Olay sadece damar anastomozu düzgün yapmak ve hastayı uyutmakta bitmemektedir.

MAKALELER

El cerrahisi nedir ?

Detaylı Bilgi

Karpal Tünel Hastalığı

Son yıllarda karpal tünel yakınmaları ile el cerrahisi merkezlarine başvuran hastalarda artma görülmüştür.

Detaylı Bilgi

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren kontraktürü avuç içinde, özellikle yüzük ve küçük parmakları tutan bir hastalıktır.

Detaylı Bilgi

Kol Transplantasyonu Hakkında Dernek Görüşü

Ülkemizde ilk kol transplantasyonu  26 Eylül 2010 tarihinde 28 yaşında iki kolu olmayan bir hastaya başarı ile yapılmıştır.

Detaylı Bilgi

GANGLİON EL BİLEĞİ KİSTLERİ

El bileği çevresinde sıkça görülen ağrılı şişlik ve kitlelerin en sık sebebi el bileği kemiklerinin arasındaki eklem sıvısından kaynaklanan ganlion kistleridir.Bu kistler zorlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir ve giderek büyüyebilirler.

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Müdahaleler Ancak Hücre Seviyesinde Düşünen Eller Tarafından Yapılmalıdır

Mikrocerrahi teknikle mikrodolaşıma doku perfuzyonuna etki yapan ekipler mutlaka hücre seviyesinde düşünmek zorundadırlar.

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Malzemeleri

Mikrocerrahi işlemleri sırasında çok özel mikrocerrahi aletleri kullanılarak dokular dikilir

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Nedir

Çıplak  gözle  zor  görülebilen  çok  küçük yapıların  özel ameliyat  mikroskobunun büyütücü etkisinden   faydalanarak  ve  çok   ince  aletler kullanarak   ameliyat   edilmesine   mikrocerrahi denilmektedir

Detaylı Bilgi

Mikroskop Görüntüleri

Mikroskop çeşitli tip ve markalara göre dişmekle birlikte 4-22 kez büyütme sağlarlar

Detaylı Bilgi

El ve Sanat

Osmanlı Donanmasının Seyir Defteri: Gemiler, Efsaneler, Denizciler

Detaylı Bilgi
EL HASTALIKLARI NELERDİR?

Skafoid kemik el bileğindeki 8 küçük kemikten bir tanesi...

KOPMALARDA İLK YARDIM

Organ yaralanma ve kopuklarında ilk yapılması gerekenler nelerdir ?

Kaza Geliyorum Demez!

İlgili videoyu izlemek için lütfen detayı görüntüleyin

Mikro Cerrahi Nedir?

Doç.Dr.Ersin Nuzumlalı Mikro cerrahi nedir videosu

İLETİŞİM
  • Adres: Vali Konağı Cad. Sinoplu Şehit Cemal Sk. Çamsaray Apt. B Blok D:2 Nişantaşı / İSTANBUL
  • Telefon: 0538 081 43 03 - 0 (212) 534 82 45
  • Fax: 0 (212) 532 63 29
  • E-Posta: selimcepel@iecmm.com
  • GSM (whatsapp): 0538 081 43 03
Bize Ulaşın