Bizi Takip Edin:

Mikrocerrahi Nedir

Çıplak ...

Çıplak  gözle  zor  görülebilen  çok  küçük yapıların  özel ameliyat  mikroskobunun büyütücü etkisinden   faydalanılarak  ve  çok   ince  aletler kullanılarak   ameliyat   edilmesine   mikrocerrahi denilmektedir.  Bu teknik  sayesinde  çıplak gözle zor görülebilen  iğne ve  iplikler  kullanılarak çapı 1mm den daha  küçük  damar ve sinirler  ameliyat edilebilirler. Böylece kopan el, kol, ayak, bacak gibi organlar  yerine  takılabilmekte  ve çok ince sinir liflerinin onarılması ile yerine takılanuzvun hissetmesi ve yeniden hareket etmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca mikrocerrahi teknik sayesinde serbest doku nakilleri yapılabilmektedir. Böylece dokular damar ve sinirleri ile birlikte nakledildiğinden canlılıklarını ve fonksiyonlarını korumakta ve mükemmel sonuçlar alınabilmektedir.

Mikrocerrahinin gelişmesi kolay olmamıştır. Mikrocerrahi yöntemlerin henüz gelişmediği dönemlerde kopan vücut parçasının yerine dikilmesi hekimlerin hayal gücünü zorlayan önemli düşlerinden birisini oluşturmuştur. Yapılan başarısız girişimler bir yandan umutsuzluğa neden olurken bir yandan da ileri araştırmaları körüklemişve ilk kol replantasyonu 1964 yılında gerçekleştirilmiştir. Boston'lu Dr. Malt bir çocuğun tam kopuk kolunu yerine takarak klinik uygulamanın öncüsü olmuştur. Tıp tarihinin kilometre taşlarından birini oluşturan bu girişimden sonra mikrocerrahi yöntemler süratle gelişmiş, bilgi ve deneyim inanılmaz bir süratle yoğunlaşmıştır. Günümüzde artık parmak ucu kadar küçük bir vücut parçası bile yerine dikilebilmektedir.
Ülkemizde ilk kez kopan bir parmağın yerine takılması 1978 yılında gerçekleştirilmiştir. 1980 yılında Fransız Pasteur Hastanesi 24 saat hizmet ilkesi ile çalışan ilk mikrocerrahi merkezi olmuştur. 1991 yılında Fransız Pasteur Hastanesi'nin kapatılmasından sonra Aksaray Vatan Hastanesinde İstanbul El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Merkezi (İECMM) kurulmuştur.

MAKALELER

El cerrahisi nedir ?

Detaylı Bilgi

Karpal Tünel Hastalığı

Son yıllarda karpal tünel yakınmaları ile el cerrahisi merkezlarine başvuran hastalarda artma görülmüştür.

Detaylı Bilgi

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren kontraktürü avuç içinde, özellikle yüzük ve küçük parmakları tutan bir hastalıktır.

Detaylı Bilgi

Kol Transplantasyonu Hakkında Dernek Görüşü

Ülkemizde ilk kol transplantasyonu  26 Eylül 2010 tarihinde 28 yaşında iki kolu olmayan bir hastaya başarı ile yapılmıştır.

Detaylı Bilgi

GANGLİON EL BİLEĞİ KİSTLERİ

El bileği çevresinde sıkça görülen ağrılı şişlik ve kitlelerin en sık sebebi el bileği kemiklerinin arasındaki eklem sıvısından kaynaklanan ganlion kistleridir.Bu kistler zorlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir ve giderek büyüyebilirler.

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Müdahaleler Ancak Hücre Seviyesinde Düşünen Eller Tarafından Yapılmalıdır

Mikrocerrahi teknikle mikrodolaşıma doku perfuzyonuna etki yapan ekipler mutlaka hücre seviyesinde düşünmek zorundadırlar.

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Malzemeleri

Mikrocerrahi işlemleri sırasında çok özel mikrocerrahi aletleri kullanılarak dokular dikilir

Detaylı Bilgi

Mikrocerrahi Nedir

Çıplak  gözle  zor  görülebilen  çok  küçük yapıların  özel ameliyat  mikroskobunun büyütücü etkisinden   faydalanarak  ve  çok   ince  aletler kullanarak   ameliyat   edilmesine   mikrocerrahi denilmektedir

Detaylı Bilgi

Mikroskop Görüntüleri

Mikroskop çeşitli tip ve markalara göre dişmekle birlikte 4-22 kez büyütme sağlarlar

Detaylı Bilgi

El ve Sanat

Osmanlı Donanmasının Seyir Defteri: Gemiler, Efsaneler, Denizciler

Detaylı Bilgi
EL HASTALIKLARI NELERDİR?

Skafoid kemik el bileğindeki 8 küçük kemikten bir tanesi...

KOPMALARDA İLK YARDIM

Organ yaralanma ve kopuklarında ilk yapılması gerekenler nelerdir ?

Kaza Geliyorum Demez!

İlgili videoyu izlemek için lütfen detayı görüntüleyin

Mikro Cerrahi Nedir?

Doç.Dr.Ersin Nuzumlalı Mikro cerrahi nedir videosu

İLETİŞİM
  • Adres: Vali Konağı Cad. Sinoplu Şehit Cemal Sk. Çamsaray Apt. B Blok D:2 Nişantaşı / İSTANBUL
  • Telefon: 0538 081 43 03 - 0 (212) 534 82 45
  • Fax: 0 (212) 532 63 29
  • E-Posta: selimcepel@iecmm.com
  • GSM (whatsapp): 0538 081 43 03
Bize Ulaşın